V katastru nemovitostí je evidováno velké množství nemovitostí, jejichž vlastník zde není označen dostatečně určitě tak, jak to vyžaduje katastrální zákon. Například může jít o situaci, kdy je v katastru zapsáno jen jméno a příjmení vlastníka a jiné údaje o něm nejsou známé. Obvykle se jedná o případy, kdy vlastnické právo přešlo na nedostatečně identifikovaného vlastníka již před řadou let, ale není to pravidlem.
V této souvislosti bychom Vás rádi upozornili, že dne 1. 1. 2024 uplyne desetiletá lhůta stanovená katastrálním zákonem k dohledání vlastníků těchto nemovitostí. Poté na ně bude pohlíženo jako na opuštěné a připadnou do vlastnictví státu. Pokud se tedy domníváte, že by to mohl být případ Vaší nemovitosti, je potřeba, abyste se nejpozději do konce letošního roku o své vlastnické právo přihlásili. Seznam nemovitostí s nedostatečně identifikovaným vlastníkem je možné najít na internetových stránkách Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových.
Tým naší advokátní kanceláře Vám může pomoci jak s prověřením celé situace, tak s případným uplatněním Vašich vlastnických práv.
(Blíže viz § 64 a § 65 katastrálního zákona ve spojení s § 1045 odst. 2, § 1050 odst. 2 a § 3067 občanského zákoníku.)
Dne 26. 1. 2023 byl Nejvyšším soudem vydán rozsudek č. j. 22 Cdo 2258/2021-460, který se zabýval zásadní otázkou, a to zda zákaz změny v neprospěch odvolatele platí i v civilním sporném řízení. Nejdůležitější informace, které tento rozsudek přinesl, shrnujeme v tomto článku.
Naše skvělá advokátka, Mgr. Tereza Možíšová, se nedávno podělila o své odborné znalosti na téma řešení dluhů a insolvenčního řízení v rámci vysílání Českého rozhlasu Pardubice.
Pokud jste rozhovor nestihli sledovat, máme pro vás připravený odkaz na kompletní záznam zde. V rozhovoru se dozvíte, jak postupovat v případě vlastních dluhů, ale i jak jednat, pokud vám dluží někdo, kdo je sám v dluhové pasti. A pokud budete potřebovat s tímto tématem poradit, jsme Vám samozřejmě k dispozici.
Omlouváme za ten malý výbuch nadšení, ale máme radost, že máme tu čest být opět partnerem Mezinárodního festivalu keltské kultury Lughnasad v Nasavrkách! Letos se koná už 17. ročník a my u toho nesmíme chybět.
"Můžeme o tom vést spory, můžeme s tím nesouhlasit, ale to je asi tak všechno, co se s tím dá dělat." Jára Cimrman
Pravděpodobně jste o něm již slyšeli, v posledních dnech na něj narazíte úplně všude. Máme na mysli whistleblowing. Co to je, koho se týká, jak rychle to musíte řešit a na koho se obrátit? Všechny tyto odpovědi pro Vás advokátka JUDr. Anna Frantalová, Ph.D. shrnula do přehledného článku. A pokud máte zájem o osobní konzultaci nebo zpracování potřebných dokumentů, můžete nás hned kontaktovat.
Pro mnoho lidí představuje nákup nemovitosti vydání jejich celoživotních úspor. Proto je velmi důležité, promyslet všechno do detailu a nechat si nejlépe od právníka poradit při sepisování kupní smlouvy.
Víte, co jsou sousedské imise? Je to všechno, čím vás může soused obtěžovat: hluk, prach, nepořádek, kouř nebo zápach. Může to být také stín od stromu, padající listí, uštěkaný pes a dokonce příliš hlasitá slepice. Je to tedy něco, co nás obtěžuje někdy právem, jindy neprávem. Pokud se sousedé nedokážou domluvit, může jejich spor skončit u soudu.
Advokátka Mgr. Tereza Možíšová hovořila o sousedských vztazích z pohledu práva v pořadu Radioporadna s moderátorkou Jitkou Slezákovou.
Celý záznam rozhovoru si můžete pustit zde: https://pardubice.rozhlas.cz/stini-vam-souseduv-strom-a-ci-jsou-jablka-a-listi-za-plotem-advokatka-radi-se-8980584
Přemýšlíte o tom, jak rozdělit majetek, který jste za života nastřádali? Někteří lidé to neřeší a po jejich smrti dochází k hádkám v rodině kvůli dědictví. Proto je podle advokátky Anny Frantalové důležité uspořádat si majetek ještě za života.
Strana 1 z 3
- Začátek
- Předchozí
- 1
- 2
- 3
- Následující
- Konec